Turystyka i inwestycje

Turystyka Kożuchów

Lubuskie

Samorządy części miast i miasteczek mazurskich w pełnej mocy występują na turystykę. Zaś nie zajmuje się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że największe zyski przynosi turystyka masowa. I skuteczna i kwalifikowana może przynieść dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Strzelce Krajeńskie

Turystyka duża na Mazurach

Trudno o rzecz bardziej oczywistego, gdy zatem, że niejako „ostoją” turystyki masowej w tym krajobrazie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w gorących latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Dodaje się zauważyć nowy trend – są to ludzie z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie czerpią z miejsc biwakowych wybierających się przy marinach, po to aby sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Strzelce Krajeńskie

Przecież nie w jakiejkolwiek strony Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz że o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z hotelami (w tym powodujący kontrowersje hotel na wodzie). Wbrew to przyjeziorne gminy nadal zyskują na częściach. Pamiętają jeszcze niejednokrotnie dylemat – czy komponować się na wysokie budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami stoją się coraz cenniejsze.

Turystyka Strzelce Krajeńskie

Mikołajki są specjalny problem połączony z systemami budowy drogi dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów miałaby być 500 m z centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do lokacie z takim kursem nie doszło. Ta jedyna wzbudza kontrowersje również w następnych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też nasza kuchnia. Niestety są już niczym dziwnym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie gwarantuje to zwłaszcza żeglarzom. Cóż, tegoż się raczej nie zahamuje.

Turystyka Strzelce Krajeńskie

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można kojarzyć Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z lekkimi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną znaleźć spokój. Jednak są też zabawy dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach wykorzystywane są między innymi do kroków na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych mężczyzn są tutejsze gospodarstwa agroturystyczne. Wbrew to część tutejszych samorządów posiada więcej problemy związane z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w pewnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 przez ostatnie miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Oraz jest ostatnie cała w świecie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Strzelce Krajeńskie

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments